Ana SayfaKamerunYaoundeYaounde Gezilecek Yerler, Kamerun.

Yaounde Gezilecek Yerler, Kamerun.

Yaounde Hakkında

Yaounde, Kamerun’un başkentidir. Yaklaşık 2.5 milyon nüfusuyla Douala’ dan sonra ülkenin ikinci büyük şehridir. Almanlar tarafından fildişi ticaret merkezi olarak kurulan bir şehir. Ülkenin ana ihracatının bazılarının üretimi hala burada yapılıyor.

Afrika’ anın yedi tepe üzerine kurulu şehirlerinden bir diğeri de Yaounde’dir. Deniz seviyesinden yaklaşık 700 m yükseklikte bulunuyor. Şehrin etrafı tepeler, bataklıklar ve küçük akarsularla çevrilidir.

Kamerun’ un en eski sakinleri Baka’lardır. Hala, ülkenin bazı yerlerinde ormanlarda yaşayan Bakalar bulunmaktadır. Bugün Ewondo ve Eton’ların anavatanıdır ancak ülkenin heryerinden insanlara ev sahipliği yapıyor.

Hareketli bir şehir merkezi var. Bazı devlet daireleri, müzeler, oteller ve oldukça renkli bir çarşı bulunuyor.

Gezilecek Yerler

Çarşı

Giyimden yiyeceğe kadar herşey satılıyor. Yerel halkın yaşantısını görmek için iyi bir yer.

Mfoundi ve Mokolo pazarları çarşının en büyük iki pazarı. Tropikal meyve cenneti diyebilirim. Burada yediğim tropikal meyvelerin tadını hiçbir yerde bulamadım.

Şehrin içinden kuzeyden güneye doğru akan küçük bir nehir geçmektedir. Adı, Mfoundi nehri.

Yaounde Mfoundi nehri

Karpuz büyüklüğünde dev ananaslar müthişti. Fiyatları da oldukça uygun.

Dev ananaslar

Ananasın yanında avokado ve diğer meyvelerde harikaydı.

Meyve pazarında bir teyze

Yaunde çarşı oldukça kalabalıktı. Birbirinden renkli görüntüler vardı. Genel olarak güvenli ancak ara yollarda yürürken dikkatli olmakta fayda var. Şehirde çok az turist olduğundan oldukça dikkat çekiyorsunuz. Akşamları ise çıkmamayı tercih edebilirsiniz.

İşporta tezgahları

Yeniden Birleşme Anıtı (Monument de la Reunification)

Yaounde’nin 1961 yılında Kamerun’a katıldığı günün anısına yapılmış bir anıt. İki kısımdan oluşuyor. Arkada yılana benzer beton bir spiral. Önde ise yanında beş çocukla meşale tutan yaşlı bir adam heykeli.

Yeniden Birleşme Anıtı, Yaounde. (foto: wikimedia.org)

Göl Kenarı

Kamerun ekvatora yağmur ormanlarının olduğu bir ülke. Dev boyutlarca her zaman yemyeşil ağaçlar yetişiyor. Yaunde şehir merkezindeki göl kenarında bu muhteşem doğayı bir miktar yaşayabilirsiniz.

Göl kenarı

Yaounde Ulusal Müzesi

Büyük bir müze olmamasına rağmen birbirinden ilginç eserler görmek mümkün. Müzede, eskiden burada yaşayan kabileleri süslemeleri, silahları gibi eserleri görebilirsiniz.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -