Ana SayfaÖne ÇıkanlarZanzibar Gezilecek Yerler, Tanzanya.

Zanzibar Gezilecek Yerler, Tanzanya.

Zanzibar, Afrika’nın doğu sahillerinde yer alıyor. Muhteşem plajları ve zengin tarihiyle sıradışı bir ada. Son zamanların gözde balayı mekanı olan Zanzibar, özellikle Avrupalı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Adada hayat 20 bin yıl önce başlamış. 1963 yılında bağımsızlığını kazanana kadar, Portekizlilerden İngilizlere ve Ummanlılara kadar birçok milletin yönetimi altına girmiş. Bu tarihten itibaren ise Zanzibar, Tanzanya’ya bağlı özerk bir adadır. Önceleri sıradan bir balıkçı kasabası iken günümüzde önemli bir ticaret ve turizm merkezi durumundadır. Ayrıca, sadece Afrika’nın değil dünyanın en popüler turistik noktalarından biridir.

Zanzibar Gezilecek Yerler

Taş Şehrin Sokaklarında (Stone Town)

Stone Town sokakları

Bir şehrin sokaklarında neyle karşılaşacağını bilmeden hiç bitmeyecekmiş gibi dolaşmak, seyahatlerin en güzelidir. Zanzibar’da Taş Şehrin dar sokaklarında büyük keyif aldım diyebilirim.

Benim gibi sokaklarda tek başına keşfe çıkan birçok turistle karşılaştım. Oldukça güvenli bir şehir. Bir gün yolunuz düşerse öncelikle yapılması gereken, Taş Şehrin sokaklarında kaybolmak.

Zanzibar’ın Meşhur Oyma Kapıları

Stone Town’da ahşap oyma bir kapı.

Stone Town’da sizi ilk etkileyen evlerin kapıları olacak. Şehir birbirinden güzel ahşap oyma kapılarla donatılmış.

Kapıların tasarımı, orada oturanın Swahili, Hintli ya da Arap olduğu hakkında ipuçları veriyor. Kapıların bazıları dikdörtgen, bazılarının ise üst kısmı yarım daire şeklinde. Aslında kapılardaki bu farklılık Zanzibar’da etkili olan iki kültürü yansıtıyor. Dikdörtgen olanlar Arap tarzı, diğerleri Hint. Halen şehirde yaşayan pek çok Ummanlı ve Hintli var.

Şehirde en dikkat çeken kapı, Tipu Tip’in evinin kapısı. Hint tarzı bir kapı. Evin sahibi 19. yüzyılın meşhur Arab tüccarlarından Hamed B. Muhammed Al- Marjebi. Tikinden dolayı Tipu Tip lakabı takılmış. Gittiğimde ev tadilattaydı. Muhtemelen otel olarak tekrar açılacak.

Tipu Tip’in evinin kapısı

Freddie Mercury Evi

Freddie Mercury Evi

Freddie Mercury’nin doğup, 9 yaşına kadar büyüdüğü evdir. Bugün müzeye dönüştürülen bu evin aslında Freddie Mercury’nin doğduğu ev olmadığına dair efsaneler dolaşıyor. Yine de, evin önü Freddie Mercury hayranları tarafından kuşatılmış durumdaydı.

Darajani Pazarı

Zanzibar Balık pazarı’nda bir balıkçı

Egzotik bir Afrika pazarı. Tropikal meyvelerden deniz ürünlerine, hediyelik eşyadan baharata kadar birçok ürün satılıyor. Benim en çok balık çarşısı ilgimi çekmişti. Hint Okyanusu’nun bütün nimetleri buradaydı. Çoğunu ilk defa gördüğüm okyanus balıklarının ve deniz ürünlerinin sergilendiği tezgahlar arasında dolaşmak ve sonunda bir mezata denk gelmek oldukça keyifliydi. Çarşının kokusu biraz ağır olsa da.

Zanzibar balık pazarındaki mezatı bu videodan izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=RVh2YE_49wk

Zanzibar Balık Pazarı’nda mezat

Burası da pazarın tropikal meyve satılan tarafı.

Tropikal meyve tezgahları, Darajani Pazarı

Tropikal meyvelerin birçok çeşidi bulunuyor. Benim dikkatimi aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz meyve çekti. Meyvenin adı Jack Fruit. Kokusu kötü, tadı muhteşem bir meyve. Denk gelirseniz mutlaka denemelisiniz.

Jack fruit.

Meyve tezgahlarının etrafında, Zanzibarın meşhur baharatlarının ve kuruyemişlerin satıldığı tezgahlar da vardı. Baobab meyvesinden yapılan bir şekerleme ikram ettiler. Tadı fena değildi. Kuruyemiş olarak da kaju alınabilir. Doğal lezzetli bir tadı var.

ve bir kasap dükkanı…

Zanzibar’da bir kasap

Baobab

Yukarda bahsettiğim baobabdan yapılan şekerleme… Tadı biraz ekşi.

Afrika’nın çeşitli yerlerinde Baobab ağacı ve meyvesiyle karşılaşmıştım. Afrika için efsanevi bir ağaç. Bu yazıda baobab ağacına daha detaylı bakabilirsiniz: Baobab Ağacı: Afrika’nın Hayat Ağacı

Bau bau meyvesi ile yapılmış bir şekerleme

Eski Köle Pazarı

Köle Anıtı

Zanzibar’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri de eski köle pazarıdır. Bu köle pazarı, dünyanın en son kapanan pazarıdır. Pazarda son köle ticareti 1873’te yapıldı. Sonrasında pazarın yerine Anglikan Kilisesi yapıldı.

Kenya, Tanzanya, Kongo, Malawi ve Uganda gibi yerlerden toplanan köleler Zanzibar’a getirilirdi. Sonrasında köleler Hindistan, Umman, Seyşeller ve Maritus’a satılırdı. Bu iş için bir ada olan Zanzibar özellikle seçildi. Çünkü, kölelerin adadan kaçması neredeyse imkansızdı.

Kilisenin bulunduğu alanı ziyaret edebilirsiniz. Kölelerin satılmadan önce tutuldukları yerleri görebilirsiniz. Bir odada 70 kişinin tutulduğu daracık yerler.

Kölelerin tutuldukları odalardan biri.

Bahçede bir de köle anıtı bulunuyor. Köleler boyunlarından zincirlerle birbirlerine bağlı halde satılmayı bekledikleri bir anı anlatılıyor. Anıtta kullanılan zincir eski köle pazarında kullanılan orijinal zincirlerden biridir.

Acayip Ev

Acayip Ev (House of Wonders)

Zanzibar’daki en büyük, acayip yapı. Adı da zaten “House of Wonders” ya da “Beyt’il Ajab”. 1883’de yapıldığında Doğu Afrika’nın en büyük yapısıymış. Görenler büyüklüğü karşısında şaşırırlarmış. Bu ad ondan ötürü verilmiş.

Benim gittiğimde tadilat vardı. Çalışmalar bittiğinde Tarih ve Kültür Müzesi olarak tekrar açılacakmış.

Kahve Molası

Kuşbakışı Stone Town, Zanzibar.

Stone Town’da hem bir kahve molası verip hem de şehri yukarıdan keşfetmek için bir otelin çatısına çıkabilirsiniz. Genelde bir kahve dükkanı ya da restoran oluyor.

Jaws Corner’da domino oynayanlar.

Ya da, Jaws Corner’daki kahve dükkanına oturup kahvenizi yudumlarken Taş Şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Forodhani Parkı

Forodhani Parkı, Zanzibar.

Taş şehirden ayrılırken uğradığım son yer Forodhani Parkı oldu. Akşamüzeri hava biraz serinledikten sonra kalabalık oluyor. Renkli görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Akşamları insanların eğlendikleri, dans ettikleri bir park.

Bir de sokak lezzetlerinin olduğu bir pazar kuruluyor. Genellikle deniz ürünleri satılıyordu. Güzel görünüyorlardı. Ancak temiz olup olmadıklarından emin olamadım. O yüzden denemedim.

Nungwi Plajı

Beyaz kumlu plajlar, palmiye ağaçları ve turkuaz renkli sonsuz bir okyanus. Tam bir kaygısızlık içerisinde her şeyden soyutlanabileceğiniz bir yer. Nungwi, Zanzibar’a tatile gelenlerin balayı için gelenlerin tercih ettikleri bir yer. Adanın kuzeyinde yer alıyor. Bu bölgede birçok tatil köyü, restoran, kafe de bulunuyor. Özellikle gün batımında daha renkli bir hal alıyor.

Kendwa Plajı

Zanzibar’da diğer bir muhteşem plaj ise Kendwa’dır. Adanın kuzey batı kıyısında yer alıyor. Burada da beyaz kum ve muhteşem bir okyanus sizi karşılıyor. Şnorkelle yüzmek için iyi bir yer. Mercan kayalıkları arasında keşfe çıkabilirsiniz.

Zanzibar’da Ne Yenir?

Zanzibar, Hint Okyanusun’un batısında bir adadır. Haliyle deniz ürünleri cennetidir. Deniz ürünleri ve balık, Zanzibar’da yemek için iyi bir seçim olacaktır. Benim tercihim Stone Town’da Cape Town Fish Market olmuştu. Sahilde güzel bir restoran.

Cape Town Fish Market‘te bir deniz ürünleri tabağı.

Zanzibar Güvenli mi?

Zanzibar, Afrika’nın en güvenli yerlerinden biri diyebilirim. Dünyanın her tarafından turist var adada. Birçoğu tek başına ya da küçük gruplarla dolaşıyor. İnsanlar genel olarak sıcak kanlı ve yardımseverdi.

Ulaşım

Ulaşımı genel olarak taksi ile yaptık. Bir miktar pazarlık payı oluyor. Hatta taksiyi günlük de kiralayabilirsiniz. Yapacaklarınızı söyleyip ona göre bir rota çıkarıyorlar. Böylece fiyat olarak gayet uyguna geliyor.

- Reklam -