Nur-Sultan (Astana) Gezilecek Yerler, Kazakistan.

Astana, Kazakistan’nın yeni başkentidir. Aynı zamanda dünyanın en genç başkenti. Dünyanın en soğuk başkenti de olabilir. Astana’ya ilk ziyaretim kış aylarının tam ortasına denk geldi. Şehir karlar altındaydı, sıcaklık -30 dereceleri buluyordu. Bu kadar soğuk olacağını tahmin etmiyordum.

İkinci ziyaretim ise yaz aylarındaydı. Hava sıcaktı, öğleden sonra şehri gezmek için muhteşem bir hava vardı. Astana’da bazı değişiklikler vardı. Şehrin ismi Astana değildi artık. Nur Sultan olarak değişmişti.

Astana Hakkında

Astana, uçsuz bucaksız Kazakistan steplerinde 1836’da kurulmuş bir şehir. Bu bölge, Sovyetler Birliği zamanında Gulag kampları ve nükleer silah testleri için kullanılmış.

Kazakistan eski cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 1997’de ülkenin başkentini Almatı’dan Astana’ya taşıdı. Şehrin önceki ismi Akmola idi. Başkent olduktan sonra şehrin adı Astana olarak değişti. Astana, başkent anlamına geliyor. (Son gittiğimde şehrin ismi tekrar değişmiş ve Nur-Sultan olmuştu.)

Geçen 20 yılı aşkın sürede Astana birbirinden güzel yapılarla donatılmış. Farklı mimari tarzlarda simgesel yapılar inşa edilmiş. Şehirde dolaşırken birçok gökdelenle karşılaşıyorsunuz. Dubai’yi andırıyor. Geniş caddeler, upuzun bulvarlar, güzel parklar… Kışın, dondurucu soğukta dolaşmak biraz zor oldu.

Gezilecek Yerler

Khan Shatyr

Khan Shatyr astana
Khan Shatyr (Han Şatır)

Astana’da en dikkat çekici yapılardan biri burasıydı. Çadır şeklinde tasarlanmış bir AVM.

Eskiden, Kazaklar’ın at sırtında göçebe bir hayatları vardı. Orta Asya steplerinde yurt denilen taşınabilir çadırlarda yaşarlardı. Khan Shatyr, yurdu andıracak bir mimariye sahip. Dünyanın en büyük çadır yapısı. 10 futbol sahası büyüklüğünde.

Khan Shatyr, gezilmesi gereken iki yolun kesişiminde bulunuyor. Bunlardan ilki AVM’nin tam karşısındaki Nurzhol Bulvarı. Diğeri ise, AVM’den çıktıktan sonra sola giden yol. Bu yolu takip ederek Atyrau Köprüsü’ne ulaşırsınız. Astana’da görülebilecek yerlerin neredeyse tamamı bu iki yol üzerinde.

Aşk Parkı

astana. ask park
Aşk Parkı, karşıda KazMunayGaz’ın binası, Astana.

Khan Shatyr’ın hemen karşısında “I love Astana” yazılı bir park bulunuyor. Parkta bazı sanat eserleri vardı. Karşıda KazMunayGaz’ın kemerli binası ve arkada Astana’nın diğer yüksek binalarıyla ilginç bir görüntü oluşturuyor. Ben gittiğimde park karlar altındaydı. Nurzhol Bulvarı buradan başlıyor.

Nurzhol Bulvarı

nurzhol bulvari astana nursultan
Nurzhol Bulvarı

Nurzhol Bulvarı, Khan Shatyr’ın tam karşında trafiğe kapalı yürüyüş caddesidir. Astana’nın yeni yüzünün tam kalbi olan bir caddedir. Benim gittiğimde hava soğuktu ve kar vardı. Çok gezemedim. Ancak baharda ve yazın buradaki parklarda çiçekler açıyor. Güzel bir yürüyüş alanı.

Ekleme: İkinci ziyaretimde hava güzeldi. Parklarda çiçekler açmıştı. İnsanlar gezintiye çıkmıştı. Sakin bir kahve dükkanında otumayı özlediyseniz cadde üzerinde güzel yerler var.

Bayterek Kulesi

Bayterek Kulesi astana
Bayterek Kulesi

Astana’da karşılaştığım mimari güzelliklerden bir diğeri ise Bayterek Kulesi’ydi. Nurzhol Bulvarı’ındaki her biri farklı mimariye sahip onlarca yapıdan en dikkat çekici olanıydı. Şehrin ortasında tepesinde altın rengi küre bulunan bir kule.

Kulenin tasarımının mitolojik bir hikayesi de bulunuyor. Efsaneye göre, Samruk adlı kuş her yıl altın yumurtasını bir kavak ağacının dalları arasına bırakırdı. Efsanevi hayat ağacı ve sihirli mutluluk kuşu bu kulede somutlaştırılmış.

Bayterek Kulesi , şehrin simgesel yapısıdır. Kuleye çıkıp, kürenin içerisinden Astana’yı yukarıdan keşfedebilirsiniz. Ayrıca, Nazarbayev’in altından el izine elinizi koyarak bir dilekte bulunabilirsiniz.

Atyrau Köprüsü

atyrau koprusu astana nursultan
Atyrau Köprüsü

Astana’da dolaşırken en çok keyif aldığım yerdi diyebilirim. Birbirinden güzel parkların içerisinde uzun bir yürüyüşten sonra İşim Nehri’ne ulaştım. Nehrin üzerindeki köprülerden en güzeli Atyrau Köprüsüydü. Neredeyse bütün Astanalılar buradaydı. Oldukça kalabalık ve renkli bir yer.

Astana gezilecek yerler listesinde öncelikle ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Astana Opera Binası

astana opera binasi
Astana Opera Binası

Astana’da diğer dikkat çekici yer ise opera binasıydı. Doruk sütunlar ve üçgen alınlığıyla daha çok Antik Yunan tapınaklarını anımsatıyor.

Astana’da Ne Yenir?

Saksaul

saksaul astana restonran nursultan
Saksaul

Saksaul, Astana’daki et yemek için gidilebilecek yerlerin başında geliyor. Ne zaman Astana’ya gitsem kendimi burada buluyorum. Kuzu ve dana şaşlık söylemiştim. Fena değildi. Sonraki gidişlerimde “rib eye” söyledim. Gayet başarılıydı.

Özbek mantısı da yapıyorlar. İlk gittiğimde kalmamıştı. Sonraki birkaç gidişimde de yoktu. Mantı yemek için biraz erken gitmek gerekiyor. Özbek mantısının tadına ancak son gidişimde bakabildim. Denemenizi tavsiye ederim.

ozbek mantisi saksaul astana nursultan
Özbek mantısı.

Del Papa

Astana’da gidilebilecek diğer bir yer ise Del Papa’dır. Kazak yemeklerinin dışında birşeyler yemek için düşünülebilir. Bir İtalyan restoranı. Pizzaları çok iyiydi.

Gezi Notları

  • Kazakistan para birimi Tenge (441,00 tenge yaklaşık 1$). Para bozdurmak için AVM lerde banka şubeleri var. Ancak, sıra yavaş ilerliyor. Bazan saatlerce beklemek gerekiyor. AVM dışında çok olmasa da döviz büroları var.
  • Uber ve taksi fiyatları uygun.
  • Yürüme mesafeleri çok uzun.
Visited 1 times, 1 visit(s) today

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir