Ana SayfaİtalyaMilanoMilano Gezilecek Yerler

Milano Gezilecek Yerler

İtalya’da Roma, Floransa ve Venedik gibi şehirler, tamamen turistler tarafından kuşatılmış durumda. Buralara seyahat ettiğimde hep birşeyler eksik kalıyor. Milano farklı. İtalyanlar’ı en güzel yansıtan bir şehir. Dünyanın en önemli moda merkezlerinden Milano, İtalya’da en çok keyif aldığım şehirlerden biriydi.

Gezilecek Yerler

Milano Katedrali

Milano Katedrali

Milano’daki en etkileyici yapı. Katedralin dış cephesindeki detaylar inanılmaz. 3400 civarında heykel kullanılmış. Dünya’da bu kadar heykel bulunan başka bir kilise yok. Bu heykellerden en meşhuru, çan kulesinin tepesinde bulunan Madonnina heykeli. Ayrıca katedralin çatısında bir seyir terası var. Buradan hem Milano’yu yukarıdan seyredebilir hem de bu heykelleri daha yakından görebilirsiniz.

Milano Katedrali inşasının 600 yılda tamamlanıyor. Hatta hala devam ettiği söyleniyor. Bitmeyen Katedral… Katedralin inşaatını Galeazzo Visconti başlatıyor. Napoleon Bonaparte devam ettiriyor. Katedralin tamamlanmasını göremiyor. Bu yapının bittiğini görmek, Napoleon’un en büyük isteklerinden biriydi.

Bu arada katedral en güzel görüntüyü gece yarısı, ay ışığında verirmiş.

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II

Milano Katedralinin hemen yanı başında, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri. 1877’de yapıldı. İçerisinde dolaşırken bir AVM’de değil de sanki bir opera binasında dolaşıyormuş hissi veriyor. Ana kubbenin altında bir resme topuğu üzerinden dönenler vardı. Deneyebilirsiniz. Şans getirdiğine inanılıyor.

Monte Napoleone Caddesi

Monte Napoleone Caddesi

Milano’ya lüks alışveriş için gelenlerin vazgeçilmez mekanı. Birinci sınıf İtalyan tasarımcılarının ellerinden çıkma ürünlerin, vitrinleri süslediği birçok mağaza. Bütün lüks markaların mağazası var; Gucci, Prada, Louis Vuitton ve daha onlarcası.

Basilica di Santa Maria delle Grazie

Leonardo da Vinci’nin başyapıtlarından Son Akşam Yemeği (The Last Supper) burada sergileniyor. Ancak bu eseri görmek biraz zahmetli. Rezervasyon yaptırmak gerekiyor ve rezervasyonlar aylar öncesinden doluyor. Ya da, bir Last Supper turu satın almalısınız. Yine de şansınızı denemek isterseniz, bilet satışının yapıldığı resmi websitesi: cenacolovinciano.vivaticket.it Bazen iptaller oluyor, seyahat tarihinize denk gelen bir bilet çıkarsa alabilirsiniz.

Sforzesco Kalesi

Sforzesco Kalesi

Milano’da 14. yüzyıldan kalma bir kale. Devasa bir yapı. Leonardo da Vinci hayatının hayatının bir dönemini burada geçirmişti. Kalenin içerisinde çeşitli müzeler bulunuyor.

Benim en çok civarındaki parklar hoşuma gitmişti.

Brera

Brera

Siz de benim gibi bir şehre seyahat ettiğinizde, dar sokaklara sıkışmış orijinal kahve dükkanlarını arıyorsanız Brera öyle bir yer.

Naviglio

Milano Katedrali yapılırken kullanılan mermerleri taşımak için kanallar açılmış. Naviglio bölgesinde bu kanalın bir kısmını görebilirsiniz. Kanalın etrafında birçok kafe ve restoran var. Özellikle akşamları hareketli bir yer. Vaktiniz varsa gidebilirsiniz. Öncelikle görülmesi gereken bir yer değil.

Yeme-İçme

Milano’da karşılaştığım tatlar taze domates sosu, mozzarella peyniri ve zeytin yağı üçlemesinden oluyordu.

Pizza

Pizza

Milano’ da pizza yenir. Spontini, Milano’ daki en iyi pizzacı. Sadece margarita yapıyorlar. Kapısında sıra beklemeniz gereken pizzacılardan. Lezzetinin sırrı; taze domates, zeytin yağı ve odun fırını. İtalya’ da turistik yerlerin çoğunda dondurulmuş pizza yersiniz. Burada gerçek pizza yapıyorlar.

Spontini Pizza

Kendi usullerine göre sadece margarita yapan Spontini, Milano’ daki en meşhur pizzacılardan. Kalın pizza ekmeğinde bol peynir ve taze domates sosu odun fırınında pişiriliyor. Dilim olarak servis edilen pizzanın görüntüsü de iştah açıcı.

Panzerotti

Hamur kızartması. Bizdeki pişiye benziyor. Taze domates sosu ve mozarella peynirli ya da daha başka birçok çeşidi var. Luini, Milano’nun meşhur panzerotticisi. Galleria Vittorio Emanuele’in hemen yan sokağında. Önündeki kalabalığı görünce, sıraya girmemek mümkün değil.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -