Ana SayfaTürkiyeHatayMüze Otel: Antik Antakya'dan Günümüze

Müze Otel: Antik Antakya’dan Günümüze

Müze Otel Hakkında

Müze Otel, dünyada eşine pek rastlamadığımız bir müze ve otel konseptidir. Antakya’da bir otel inşaası esnasında tesadüfen ortaya çıkan antik şehir yapısı orjinal haliyle korunur ve üzerine otel inşaa edilir. Kazılarda bulunan eserler de yine otelin altında sergilenmektedir.

Antakya, Helenistik dönem denince ilk akla gelen şehirlerden biridir. Bugün Avrupa’da Vatikan Müzeleri, Uffizi Galeri gibi birçok müzeyi süsleyen baş yapıtlara ilham veren bir yer. Sanat tarihi açısından büyük öneme sahip bu topraklarda, iş adamı Necmi Asfuroğlu 2009 yılında bir otel yapımına başlar.

Temel kazılmaya başlandığında yer altından bazı arkeolojik kalıntıların çıkması sürpriz olmaz. Ancak buluntular beklenilenin üzerindedir. Kazı çalışmaları kısa sürede 35 arkeolog eşliğinde 100 bin metrekare alana yayılır. Otel inşaatı da günümüzün en önemli buluşlarından birinin yapılacağı arkeolojik bir kazıya dönüşür.

Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi, Hatay.

Bu durum otel binasının tasarımını tamamen etkiler. EAA-Emre Arolat Mimarlık tarafından hem otel hem de açık hava müzesi olarak kullanılabilecek bir tasarım yapılır. Yüzme havuzu, spor salonu, restoran gibi genellikle otellerin bodrum katlarında bulunan alanlar çatı katına taşınır. Arkeolojik alanın 15 metre üzerinden çelik yapılarla otel yapımı gerçekleştirilir.

Daha önce Hatay Arkeoloji Müzesi‘ni gezmiştim. Oldukça zengin mozaik koleksiyonuna sahip bir müzeydi. Müze Otel’de ise Antakya’nın meşhur mozaiklerini orijinal yerlerinde görmek etkileyiciydi. Burada, aslında bir müzenin ötesinde antik dönemden şehir hayatına dair bir kesit gezmiş oldum.

Bu arada müzenin adı halk arasında Müze Otel olarak biliniyor. Ancak, müzenin asıl adı Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi‘dir. Otel inşasına başlayıp, bu hazinenin gün yüzüne çıkmasına vesile olan iş insanına ithafen bu isim kullanılıyor.

Sergilenen Eserler

Pegasus Mozaiği

Pegasus Mozaiği

Müzedeki en dikkat çekici ve en renkli mozaik Pegasus Mozaiği’ydi. Doğal bitki köklerinden elde edilen 100’den fazla farklı tonda renk kullanılmış. MS 2. yüzyıl Antakya’sında bir villanın zeminini süsleyen bir mozaik.

Mozaikte mitolojik öğeler yer alıyor. Orta panelde Pegasus, etrafındaki periler tarafından bir törene hazırlanıyor. Pegasus, mitolojide Perseus tarafından kafası koparılan Medusa’nın kanından ortaya çıkan kanatlı at. Panellerden diğerinde ise yazar Hesiodos ilham perisi Kalliopeile karşılaşması resmedilmiş.

Dünyanın En Büyük Mozaiği

Dünyanın en büyük zemin mozaiği

Dünyanın en büyük tek parça mozaiği Müze Otel’in altında bulunuyor. Bir zamanlar halkın toplanma alanı olan yeri süsleyen 1050 m2 büyüklüğünde bir mozaik. Mozaiğin üzerindeki dalgalanmalar dikkat çekici. Geçmişte olan depremlerden ve sel baskınlarından izler karşısında şaşıracaksınız.

Eros Heykeli

Eros heykeli

Müze Otel’de sergilenen eserler arasında mozaikler dışında bazı heykeller de bulunuyor. Bunlardan en önemlisi Yunan mitolojisinde aşk tanrısı olan Eros heykelidir. MÖ. 200 yıllarına ait olduğu tahmin ediliyor. Neredeyse hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiş. Otel inşaası esnasında bulunan ilk eser aynı zamanda.

Roma Hamamı

Roma hamamı

Roma şehirlerinin vazgeçilmezi hamamlardan bir tanesini burada görebilirsiniz. Şehirlerin girişinde ve çıkışında birer tane Roma hamamı olurdu. Bulaşıcı hastalıkların yayılmaması için etkili bir yöntemdi.

Su İletim Sistemi

Antik su boruları

Antik dönemde su iletiminde kullanılan boruları görebilirsiniz. Binlerce yıl öncesinde şehirler, taşıma suyu değil de su borularıyla kilometrelerce öteden getirilen suyu kullanıyorlardı.

Diğer Bazı Mozaikler

Gezi Notları

Müze otel yapısıyla daha önce karşılaşmamıştım. Otel ve antik bir şehir kalıntısını aynı ortamda ilk defa burada gördüm. Şunu açıkça söyleyebilirim ki antik şehir gezintisini kolaylaştıran bir uygulama olmuş. Yaz aylarında Hatay’ın sıcağı düşünülürse oldukça konforlu bir mekan. Müzenin kafesine oturup mozaikleri izleyebilirsiniz.

Müzeye girişlerde Müzekart kullanabilrsiniz.

Ulaşım

Antakya merkezden yürüyerek yaklaşık 30 dk uzaklıkta. Saint Pierre Kilisesi’ne çok yakın. Önce burayı gezip, biraz yorulduktan sonra Müze Otel’e geçebilirsiniz. Müze otelde dinlenip, serinledikten sonra ise Antakya’yı gezmeye devam edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -