Ana SayfaAlmanyaHamburgHamburg Günlüğü: Yanlış Zaman, Yanlış Mekan

Hamburg Günlüğü: Yanlış Zaman, Yanlış Mekan

Daha önce keşfetmediğiniz bir şehre ilk ayak bastığınız an, seyahatin en heyacan verici anıdır. Bir çırpıda otel lobisinden kuşanılan harita ve rehberlerle kendinizi şehir merkezinde bulursunuz. Artık sizi bekleyen sürprizleri aramaya koyulabilirsiniz.

Hamburg’ da beni bekleyen sürpriz, bomboş sokaklar ve birkaç kahve dükkanı dışında tamamen kapalı dükkanlarla sessiz sakin bir şehir oldu. Hamburg’ a yanlış mevsimde yanlış günde gelmiştim. Almanya’ ya gidenler bilirler ki; Pazar günleri, özellikle kışın (yılbaşı öncesi değilse), evde iş günü beklenerek geçirilir. Gündüz sokaklardaki az sayıdaki insanlar, hava karardığında tamamen evlerine çekilirler.

Neredeyse bütün Almanya’ da durum aynıdır. Cuma ve Cumartesi günleri dışında gün erken biter. Özellikle Pazar günleri açık dükkan bulmak çok zordur. Benzer bir durumu Tel Aviv’de yaşamıştım. Orada da Şabat’a denk gelmiştim. Cuma akşamından Cumartesi akşamına kadar yani Şabat da yahudilerin çalışması yasak olduğundan şehirde neredeyse heryer kapalıydı.

Hauptbahnhof

Hamburg’ da tek hayat belirtisinin olduğu yer ana tren istasyonuydu. Heryer kapalı olsa da burada hareketlilik vardı. Açık biryerler bulmak mümkün. Akşam eve dönüş yoğunluğunda sokak sanatçıları performanslarını sergilemeye bile başlamışlardı. Almanya’nın Pazar sessizliğinde, sığınabilecek ilk limanlardan birinin tren garları olduğunu gördüm.

Tren garı

Avrupa’da karşılaştığım tran garları gibi harika bir mimarisi vardı. 1906 yılında yapılan 70 metre genişliğindeki tavan konstrüksiyonu ile hala Almanya’nın en büyük desteksiz istasyon salonuna sahip.

Tren garı içerisi

Tarihi Balık Pazarı

Eğer biraz erken kalkmayı göze alabilirseniz, Hamburg’da Pazar sabahı yapılacak en güzel şey balık pazarına gitmek. Sadece Pazar sabahları açık olan Tarihi Balık Pazarı’ nda mezata katılıp yöresel balık yemeklerini tadabilirsiniz. Oldukça eski bir balık pazarı. Geçmişi 1703 yılına dayanıyor.

Her Pazar sabahı saat 05:00’da açılan balık pazarında yılda yaklaşık 36000 ton balık satılıyor. Balığın yanın da, sebze, meyve, kıyafet gibi birçok ürünün de satıldığı yerler var. Pazar sabah 09:30’da kapanıyor.

Soğuk ve sakin Hamburg sokaklarındaki birkaç saatlik gezintim bitti. Bir sonraki Hamburg ziyaretimde gezeceğim yerlerin planını yaparak Otele dönüyorum.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -